porady

Zalety piwnicy – kiedy warto ją budować?

W dawniejszych czasach niemal każdy dom miał piwnicę. Pełniła ona wiele ważnych funkcji, między innymi służyła do przechowywania nieużywanych na co dzień rzeczy oraz oczywiście – była fantastycznym miejscem dla przetworów takich jak konfitury czy marynowane warzywa ze względu na chłodniejszą temperaturę w niej panującą! Aktualnie w branży budowlanej coraz więcej projektów budynków mieszkalnych nie przewiduje piwnic. Czy to dobrze?

 

Funkcjonalny dom z piwnicą

Podstawowym argumentem, który przemawia za podpiwniczaniem domu jest przede wszystkim wzrost jego funkcjonalności w wyniku tego procesu! Piwnica to dodatkowy metraż, który zyskują właściciele budynku. Może przy dużych domach nie będzie to aż tak istotne, ale przy mniejszych obiektach często okazuje się zbawienne! To właśnie tam warto przechowywać rzeczy, które nie są niezbędne w codziennym życiu, a mimo to nie są przeznaczone do wyrzucenia, gdyż używa się ich okazyjnie.

Aktualnie wiele osób traktuje piwnicę jak dodatkowe pomieszczenie użytkowe – dla niejednej rodziny piwnica pełni funkcję normalnego pokoju, usytuowanego po prostu na niższym piętrze! Należy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Planując budowę piwnicy zawsze trzeba sprawdzić, jaki jest poziom wód gruntowych na terenie naszej działki. Okazać się to może kluczowym elementem decydującym o fakcie, czy piwnica w ogóle może zostać wybudowana – gdy poziom tych wód okaże się zbyt wysoki, trzeba będzie zrezygnować z podpiwniczania.

 

Budowa piwnicy, a dodatkowe koszty

Każdy dodatek kosztuje – nie inaczej jest w przypadku budowy piwnicy i trzeba mieć tego świadomość, gdy rozważa się jej dodanie do projektu budowlanego. Przede wszystkim piwnica wiąże się z koniecznością włożenia w jej budowę więcej pracy, co generuje dodatkowe koszta. Konieczne okazuje się przygotowanie miejsca pod nią, zakupienie dodatkowych materiałów, często droższych od tych używanych do budowy innych części domu, gdyż piwnica potrzebuje ścian i stropów o wzmocnionej wytrzymałości. Nie wolno zapominać także o kwestiach związanych z izolacją cieplną i przeciw wodną. Według szacunków prowadzonych przy stawianiu budynków z piwnicami, koszty inwestycji wzrastają średnio o trzydzieści procent. Dla jednych to mało, dla innych dużo, ale zawsze warto zastanowić się ile zalet da nam podpiwniczenie, a dopiero potem oceniać czy względem tych atutów koszty okazują się być proporcjonalne, czy też jednak inwestycja będzie nieopłacalna.

 

Działka ze spadkiem, a piwnica

Jeżeli posiadamy działkę ze spadkiem, piwnica okazać się może bardzo dobrą i rozsądną decyzją! Spadkowe ukształtowanie terenu pozwoli na stworzenie jasnooświetlonej piwnicy, która z powodzeniem służyć może jako pomieszczenie mieszkalne tak samo jak pokoje na parterze lub piętrach.

W tego typu sytuacji piwnica okazać się może świetnym sposobem na dodatkową przestrzeń, niekoniecznie mieszkalną – może stać się pomieszczeniem gospodarczym lub na przykład siłownią, pracownią gospodarczą lub pokojem związanym z realizacją innych, dodatkowych potrzeb.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *