porady

Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych wnętrz w każdym domu czy mieszkaniu. Przeważnie przygotowujemy w niej posiłki, jemy śniadanie, a nawet obiad czy kolację. Kuchnia czasem jest również miejscem relaksu przy książce, zacisznym kątem na rozmowę w cztery oczy. Jak urządzić kuchnię, aby była nie tylko ergonomiczna ale i spójna stylistycznie?

 

Zacznij od wybrania stylu i koloru ścian

Nowoczesna, klasyczna a może urządzona w modnej współcześnie stylizacji skandynawskiej, shabby chic lub industrial? Zanim zdecydujesz się na konkretny styl, weź pod uwagę wystrój wnętrz pozostałych pomieszczeń. Aby zachować harmonię w całym domu lub mieszkaniu, należy kierować się zasadami, które sprawią, że dane wnętrze będzie stylistycznie spójne. Drugą ważną sprawą jest kolor ścian, który będzie stanowić tło zarówno dla mebli jak i dodatków. Ściany powinny także korespondować z podłogą oraz wystrojem okien.

 

Wybór odpowiednich mebli

Po wyborze odpowiedniego koloru ścian oraz stylizacji wnętrza należy dokonać wyboru mebli. Kuchnia to bardzo specyficzne miejsce, które musi być dostosowane do potrzeb gotujących w niej osób. Meble powinny ułatwiać gotowanie, dlatego przydadzą się tutaj blaty służące do przygotowywania posiłku. Różnego rodzaju szafki i szafeczki, posłużą do przechowywania produktów żywnościowych. Właściwa organizacja kuchni, gdzie wszystko powinno być pod ręką, sprawi, że poruszanie się po kuchni nie będzie sprawiało trudności. Warto zastanowić się nad ergonomią miejsca. Przed zakupem mebli należy rozważyć ich funkcjonalność oraz wygląd – kolor, fason i tworzywo, z których będą wykonane. Powinny się dać w łatwy sposób myć, ułatwiając sprzątanie.

 

Praktyczne i ładne dodatki

Oprócz szeregu najróżniejszych narzędzi i garnków, które służą do przygotowywania posiłków, nie bez znaczenia się detale. Odpowiednia zastawa stołowa, firanki i zasłonki, przyprawniki, suszone zioła, dekoracyjne figurki, ściereczki… Detale z reguły decydują o ostatecznym wyglądzie kuchni i wprowadzają do niej klimat. Aby wprowadzić do kuchni przytulną atmosferę na ścianach można powiesić zdjęcia rodzinne lub ciekawe plakaty lub grafiki. Okno może być miejscem na postawienie ziół doniczkowych lub tematycznej do pory roku dekoracji. Aby wszystkie te detale do siebie pasowały, spróbuj wybrać jedną cechę, która będzie je wszystkie łączyła – kolor, styl, materiały.

 

Stół do kuchni

Kuchnia to miejsce służące do przygotowywania posiłków, ale także do ich spożywania. Nieodzownym elementem dużej kuchni, gdzie również spożywa się śniadanie, obiad i kolację, jest funkcjonalny stół. Wielkość stołu jest z reguły uzależniona od ilości domowników. Stylistycznie powinien on nawiązywać do mebli, które grają w kuchni główną rolę. Pasujące do stołu krzesła, dopełnią całości. Stół może być także miejscem przeznaczonym do przygotowywania posiłków, dlatego do kuchni warto jest kupić taki, którego blat daje się łatwo wyczyścić. Nie bez znaczenia jest również wysokość stołu, która powinna być odpowiednia zarówno do jedzenia jak i do przygotowywania posiłku.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *