porady

Fotele, które zawojowały świat architektury – najpopularniejsze modele mebli

Fotele są nieodłącznym elementem wielu wnętrz – te meble nadają pomieszczeniu nie tylko designerskiego wyglądu, ale sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna i klimatyczna. Obecnie rynek meblarski oferuje naprawdę wiele wyboru w tej dziedzinie – od standardowych foteli w podstawowych kształtach po intrygujące i stylowe dzieła wybitnych architektów wnętrz. Jakie modele foteli zawładnęły światem architektury i do dziś stanowią wyznacznik stylu?

Trendy w architekturze, a ponadczasowe fotele

Architektura jako dziedzina, pozwala na niezwykłą otwartość i kreatywność, w przypadku projektowania poszczególnych jej elementów. Niemniej jednak, i w świecie architektonicznym panują trendy modowe. I choć z roku na rok na szczycie list modowych królują inne odcienie barw czy style wnętrzarskie – istnieją tak ponadczasowe modele mebli, że nie sposób o nich zapomnieć i wymienić je na nowe. Oto ikony stylu w architekturze – fotele, które mimo upływu czasu, wciąż zachwycają w każdym aspekcie:

  • Fotel „The Egg” – Arne Jacobsen,
  • Fotel „Swan” – Arne Jacobsen,
  • Fotel „Barcelona” – Ludwig Mies van der Rohe,
  • Fotel 41 „Paimio” – Alvar Aalto,
  • Fotel „Ghost” – Philippe Starck.

Fenomen Arne Jacobsena – słynne fotele jego autorstwa

Arne Jacobsen zapisał się w historii architektury jako duński projektant modernizmu, któremu sławę przyniosły proste, a jednak niezwykle intrygujące rozwiązania meblarskie. Architekt niejednokrotnie w swoich projektach czerpał inspirację od pionierów ery modernizmu – Miesa van der Rohe czy Le Corbusiera.

Duński projektant stworzył dwa, charakterystyczne rozwiązania foteli, które obecnie są najprawdopodobniej najczęściej powielanymi modelami w świecie architektury wnętrz. Oba projekty cechuje obłość kształtu, liczne zaokrąglenia i brak jakichkolwiek ostrzejszych krawędzi. Fotel „The Egg” z wyglądu przypomina zamknięty kokon, co miało zapewniać pewnego rodzaju intymność jego użytkującemu. Fotel „Swan” nie bez powodu otrzymał taką nazwę – jego kształt i zaokrąglone elementy przypominają łabędzia z rozpostartymi skrzydłami.

Nowoczesność kontra starożytność, czyli „Barcelona” Ludwiga Mies van der Rohe

W zasadzie Ludwiga Mies nie trzeba przedstawiać nikomu, kto na co dzień obcuje z architekturą. Ten wybitny projektant stał się jednym z filarów modernizmu – do dziś jego rozwiązania meblarskie są kopiowane na całym świecie. Fotel „Barcelona” swoją nazwą nawiązuje do miejsca premiery tego modelu – to dzieło Miesa van der Rohe zostało bowiem zaprezentowane podczas międzynarodowego pawilonu wystawienniczego.

Forma fotela wydaje się być niezwykle prosta i nowoczesna – w rzeczywistości, jego „pierwotne” elementy sięgają swoją historią o wiele dalej. Fotel „Barcelona” powstał bowiem w oparciu o kształt litery X – charakterystyczny dla starożytnych krzesełek kultury egipskiej i romańskiej.

Organiczna klasyka – twórczość Alvara Aalto

Pochodzący z Finlandii projektant trafił na karty historii jako jeden z najwybitniejszych architektów modernizmu – co więcej, to on był jednym z pierwszych praktykujących i najbardziej wpływowych twórców modernistycznej architektury w Skandynawii. To właśnie spod jego ołówka ukazał się projekt kultowego już nowoczesnego mebla. Fotel „Paimio” nr 41 to niezwykle intrygująca alternatywa dla zwykłego krzesła klubowego – ta inspiracja zaskakuje do dziś, jednak szczególną uwagę przykuwa forma fotela. Tradycyjne elementy, a jednocześnie nowatorska, organiczna forma to doskonałe połączenie.

Popularność we współczesności, czyli fotel „Ghost”

Ten model z pewnością jest znany większości społeczeństwa – w jego przypadku nie trzeba się szczególnie interesować architekturą wnętrz, by kojarzyć ten nowoczesny model. Fotel „Ghost” autorstwa Philippe Starcka jest najmłodszym projektem w tym zestawieniu – powstał bowiem dopiero w 2002 roku. Nie przeszkodziło mu to jednak w tym, by wspiąć się na szczyt listy najpopularniejszych mebli. Wykonany z przezroczystego poliwęglanu mebel należy do nowoczesnego nurtu architektury, jednak nie sposób nie zauważyć w nim nawiązań do stylu barokowego. Ten rodzaj mebla aktualnie można spotkać w wielu miejscach, począwszy od znanych sieciówek meblarskich.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *