Czym zajmuje się architekt budowlany - o pracy architekta!


architekt budowlany

Dowiedz się czegoś więcej o pracy architekta!

Architekt budowlany, jak sama nazwa wskazuje, to taki, który zajmuje się budynkami. "Czyli po prostu architekt", co samo ciśnie się na usta. Tutaj trzeba wprowadzić pewną nowość dla wielu ludzi, nieobeznanych z tym zróżnicowanym zawodem. Nie każdy architekt zajmuje się "budową". Do tego nieruchomości mają tak różny charakter, że nie ma człowieka który umiałby zaprojektować wszystko! Stąd warto powstało kilka rozróżnień stosowanych w odniesieniu do architektów.

Zapraszamy do zapoznania się z wpisem w którym wszytko wyjaśnimy!

Urbanista, ruralista i wnętrzysta

Jak najprościej wyjaśnić, kim jest architekt? To ktoś, kto zajmuje się estetyczną i funkcjonalną adaptacją przestrzeni. Zarówno architekt krajobrazu, jak wnętrz, nie projektują budynków. Adaptują jednak przestrzeń, która ma spełniać pewne funkcje i mieć pewien walor estetyczny. To samo dotyczy urbanisty, który planuje przestrzeń miejską, oraz ruralisty, który zajmuje się tym samym dla wsi. To wszystko architekci, którzy nie tworzą projektów budynków.

Inżynier budowlany kontra architekt

Architekt budowlany to też nie inżynier. Zadaniem tego drugiego jest zadbać o wykonanie w sensie nie-zawali-się-na-głowę. To oczywiście duże uproszczenie, a kompetencje obu tych zawodów w dużej mierze się pokrywają. Najłatwiej wyjaśnić to przez bardzo proste wykluczenia: architekt nie wszystko umie policzyć, a inżynier budowlany nie rysuje tak ładnie.

Gdzie kończy się artysta?

Wiemy więc, kim nie jest architekt budowlany. Kim więc jest, i co robi architekt budowlany? Odpowiedź jest nieco rozczarowująca. Architekt dopasowuje oczekiwania klienta do rzeczywistości. Jego praca zaczyna się od zlecenia, które wymaga kwalifikacji psychologa śledczego. Następnie do gry włącza się wewnętrzny artysta, który tworzy zarys projektu. Po zaakceptowaniu wizji przez klienta, trzeba jeszcze wcielić się w socjologa, aby ustalić funkcjonalność przestrzeni; inżyniera, aby projekt dało się zrealizować; ekologa, żeby zbadać wzajemny wpływ budynku i środowiska; a także wielu innych, aby w końcu powstał docelowy projekt. Dobry architekt jest więc horyzontalnie myślącym człowiekiem renesansu. Czy dalej mu jednak do inżyniera, czy do artysty? Zapewne i wśród plastyków znajdą się Van Goghowie, jak i kopiści obrazów. Tak samo architekt może być równie dobrze pracownikiem biurowym, jak wielkim artystą.

Praca architekta to koszmar perfekcjonisty, bo polega na tworzeniu kompromisów, które zbiorą się w jedną, w miarę działającą całość. Jest to proces, któremu zawód ten zawdzięcza swój prestiż - w końcu efekty są spektakularne. Warto jednak spojrzeć na architektów nieco inaczej - przez pryzmat tego, że próbują oni zadbać o każdy aspekt funkcjonowania w danej przestrzeni, nawet jeśli wykracza on daleko poza ich wyuczony zawód.

Jeśli szukasz architektów ze Śląska (Gliwice) posiadających rożne umiejętności, który współpracują ze sobą w realizacji projektów zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie: http://modero.com.pl/architekci/